Search and Hit Enter

Simple Gestures: Janusz Bałdyga

Simple Gestures: Janusz Bałdyga

OHJAAJA: Paweł Sosnowski

PAIKKA: Kino Kilta, Nunnakatu 4

AIKA: Elokuvanäytös pe 5.9. klo 16–18.

KESTO: Näytöksen kesto 2 tuntia. Samassa näytöksessä esitetään myös Spectacle: A Portrait of Stuart Sherman. Vaatii ennakkoilmoittautumisen. Ilmoittautuminen avautuu elokuussa.

KIELI: Englanti

Elokuva on muotokuva 71-vuotiaasta Janusz Bałdygasta, yhdestä tunnetuimmista puolalaisista performanssitaiteilijoista. Bałdyga käyttää ilmaisussaan äärimmäisen yksinkertaisia keinoja ja eleitä – sellaisia, joita jokainen meistä tekee päivittäin: ottaa askeleita, taputtaa, nostaa painavan esineen, kietoo narua. Me teemme nämä automaattisesti, ajattelematta niitä. Performanssissaan Bałdyga tekee ne harkiten, tarkasti ja tarkoituksella.

Lyhyistä kohtauksista koostuva teos pohtii taiteen ja arjen rajaa, kevyen ironian ja vakavan pohdinnan vuoropuhelussa. Bałdyga on yhtä aikaa tekijä ja kokija, katsoja niin kuin me kaikki. Hän johdattaa meidät hienovaraisesti ja vakuuttavasti taiteen maailmaan ja päätyy ajatukseen: taiteilija on ennen kaikkea ihminen – ja vain ihminen voi tehdä taidetta.