Search and Hit Enter

Miradonna Sirkka (& Aleksi Kinnunen, Alpi Vaalaja) (FI)

Miradonna Sirkka (& Aleksi Kinnunen, Alpi Vaalaja): Nonstop Paradise

PAIKKA: Sopukka, Turun kaupunginteatteri, Itäinen Rantakatu 14

AIKA: Ke 3.9. klo 20:00–21:00 ja Pe 5.9. klo 18:30–19:30

KESTO: 1 h, saavuthan paikalle 15 min ennen esityksen alkua. Vaatii ennakkoilmoittautumisen.

Varaa paikka esitykseen sähköpostitse myynti@tkteatteri.fi tai suoraan Turun Kaupunginteatterin lippukassalta. Ei voi lunastaa teatterin jälleenmyyjiltä.

Esitys on aikuisille, se sisältää tatuoimista ja tavanomaista alastomuutta.

KIELI: Englanti

Saavutettavuustiedot löytyy täältä.

Nonstop Paradise on monialainen taideteos, joka koostuu performanssista ja videonäyttelystä. Näyttely on esillä  3.–7.9. Turun Taiteen talon kellarissa ja se on avoinna ke–pe klo 12–18 ja la–su klo 12–16.

Nonstop Paradise -performanssi
Länsimainen paratiisin idea on rakennettu muiden ihmisten, eläinten ja koko planeetan kustannuksella – eikä loppua ole näkyvissä. Mutta millaisesta onnesta, millaisista uhrauksista me oikeastaan unelmoimme, kun haaveilemme paratiisista?

Tämä esitys on hedonistinen juhla, joka tuhoaa kaiken – aivan kuten 2020-luvun elämäntapa. Sirkuserotiikkaa tihkuvassa, kaoottisesti avautuvassa esityksessä paljastuu yksilön taipumus nautintoon, haaveiluun ja perfektionismiin media- ja nykysirkustaiteen kautta. Teos tarkastelee, miten euro-patrarkaalinen ajattelu on muokannut mielemme, tukahduttanut aistillisuuden, ja ravistelee uusliberalistista menestystarinaa ja helposti ostettavaa, lyhytkestoista tyytyväisyyttä.

Tässä teoksessa kauneus leijuu ylösalaisin ja muuttuu joksikin aavemaiseksi. Koskettavin yhteys syntyy hetkenä, jolloin tunnistamme ruman toisessa – ja itsessämme.

Esiintyjä ja konsepti: Miradonna Sirkka
Äänisuunnittelu: Aleksi Kinnunen
Valo- ja tilasuunnittelu: Alpi Vaalaja
Dramaturginen tuki: Bek Berger

Kiitos: Sofi Häkkinen, Inna Huttunen, Hedda Liukkala, Maiju Saarimaa, Susanna Liinamaa, Samuli Kivelä, Iida-Liina Linnea, Milla Kurronen, Oona Jama, Olli Majalahti, Reijo Sirkka, Kulixen koti.

Teoksen tuotanto ja sitä koskeva residenssityöskentely on toteutettu yhteistyössä Prahan Studio ALTA:n ja Meet Factoryn kanssa.


Nonstop Paradise -näyttely

Näyttelyssä on kolme videoteosta: Open Call for a Kiss, Living like there is No Tomorrow ja Minun Ystäväni, My friends, Mina Vänner. Videoteokset ovat osa Nonstop Paradise -performanssia. 

We got everything

While we did nothing

We only waited 

And the eternity arrived 

That’s not enough

Today the sky is empty, and I feel nothing

Today the sky is empty, and I can do nothing

Nonstop Paradise pyrkii hellittämättä kohti paratiisia, tutkii ja purkaa vähitellen mielikuvaa paratiisista. Aluksi paratiisi vaikuttaa sokeriselta unelmalta, onnen lopulliselta satamalta, mutta tarkemmin tarkasteltaessa alta paljastuu länsimaisen elämäntavan kestämättömyys. Hedonistisen eskapismin alla piilee syvä, kammottava yhteyden tarve.

<3 Ajatukset ovat äärimmäisen romanttisia ja siksi tuomittuja <3

Näyttelyn työryhmä: Miradonna Sirkka, Kissing-videon kuvaaja Iida-Liina Linnea, äänisuunnittelija Aleksi Kinnunen


Miradonna Sirkka on nykysirkus- ja performanssitaiteilija, ohjaaja ja esiintyjä. Taideteokset ovat monialaisia sekoituksia esitystaiteesta, performanssista, installaatiosta, videosta, äänistä ja mediataiteesta. Inspiraatio nousee nautinnosta, ilosta, suurista tunteista, inhottavista ja huippusalaisimmista ajatuksista, ihmiskontaktista ja arkipäiväisestä kiusallisuudesta. Tärkeintä on, että tuntuu Joltain, ja jokainen yksityiskohta on mietitty vähän liiankin monta kertaa ja sen jälkeen upotettu sokeriseen limakulhoon ja poimittu sieltä inhorealistisesti. Muovisuus, mäntyinen metsä, femmeys ja roskaisuus näkyvät teoksissa. 

Miradonna on valmistunut Turun AMK:sta sirkustaiteilijaksi sekä Aalto Yliopistosta Visual Culture and Curating Contemporary Art-linjalta taiteen maisteriksi. Miradonnan ja Recover Laboratoryn teoksia on nähty sekä kotimaassa että kansainvälisesti aina kissanristiäisistä ja kivenkoloista jättimäisille esiintymislavoille. Miradonna on Recover Laboratory monitaideryhmän perustaja ja toinen taiteellinen johtaja. 

Nonstop Paradisen ydintyöryhmään kuuluvat aivan mahtavat, taitavat, upeat taiteilijat: äänisuunnittelija Aleksi Kinnunen ja valo-ja tilasuunnittelija Alpi Vaalaja <3. 

www.miradonnasirkka.com  www.recoverlaboratory.com