Search and Hit Enter

Jade Blackstock (GB)

Jade Blackstock: Limbs

PLATS: Jokistudio, Manilla Kulturfabriken, Östra Strandgatan 64 B

TID: lör 6.9. kl. 21:30-22:15

LÄNGD: 45 min. Förhandsanmälan krävs. Anmälan till föreställningarna öppnar i augusti.

SPRÅK: Inget

Genom ett samspel mellan avklippta och nedfallna trädgrenar och melass – naturmaterial som bär på minnen, rörelse och förändring – utforskar Limbs idén om att sakta ner tiden. Grenarna fungerar som skulpturala samarbetspartners och arbetar med konstnärens kropp för att förlänga, balansera och frigöra melassen. Med utgångspunkt i teman som samhörigheten mellan människa och natur, sorg, tid, härkomst och tillhörighet bjuder föreställningen in publiken till ett reflekterande rum där gränserna mellan människokroppen och övrig materia luckras upp och tiden känns utsträckt. Genom sin materialanvändning behandlar Blackstock också på ett subtilt sätt kollektiva kroppsliga minnen och diasporiska erfarenheter. 

I sitt arbete för konstnären Jade Blackstock (hon/henne) en dialog mellan inre och yttre världar och utforskar skärningspunkterna mellan kropp, materialitet och miljö. Genom ett fokus på förfäders traditioner, myter och materiella element, undersöker hon hur historia och kultur formar dessa relationer. Hennes verk granskar också kolonialismens fortsatta påverkan. 

Med utgångspunkt i svart diaspora lyfter Blackstock fram hur kroppen, fysiska objekt och platser bär med sig och förkroppsligar kollektiva minnen och ger verktyg för att förstå oss själva och andra. Frågor kring ras, feminism, förflyttning, klass, och förlust är centrala teman i hennes arbete. I sitt arbete använder hon återkommande material som melass, indigo, och trädgrenar, som hon interagerar med i föreställningarna.